Telefon: +48 514 999 552
Email: biuro@mindbodyjoy.pl

Stres, napięcie, trudne emocje – wszystkie one wiążą się z nieprzyjemnymi, często bolesnymi uczuciami i odczuciami, które skutecznie potrafią zmienic życie kobiety w piekło…

Jesteśmy istotamii emocjonalnymi i urodziłyśmy się, aby swobodnie i otwarcie wyrażać emocje. Jednak gdzieś po drodze wiele z nas nauczyło się tłumić emocje, zwłaszcza te uważane za „negatywne”, aby się dopasować, zdobyć miłość i być akceptowaną. 

Prawda jest taka, że ​​wszyscy od czasu do czasu ukrywamy nasze emocje. Udajemy, unikamy i zaprzeczamy niewygodnym emocjom w wysiłku samozachowawczym, jako mechanizmie obronnym. Najczęściej robimy to z takimi trudnymi emocjami jak wstyd, strach czy złość. Kiedy doświadczamy wydarzeń, które nas przytłaczają emocjonalnie i nie jesteśmy w stanie przetworzyć tego, co się dzieje, zaakceptować naszych emocji i wyrazić ich poprzez nasze ciało i umysł, ukrywamy je bardzo głęboko w nas, tak, żeby inni ich nie zobaczyli. I najgorsze w tym wszystkim jest to, że po pewnym czasie ukrywamy je również sami przed sobą. Jednak pomimo naszych starań one nadal tam są.

Niestety nierozwiązane emocje zostają uwięzione w naszym ciele, gdzie kumulują się i ropieją, drenując naszą energię, prowadząc do wypalenia, braku równowagi emocjonalnej i ostatecznie do choroby. Kiedy chronicznie tłumimy emocje, tworzymy toksyczność w naszym ciele, umyśle i sercu.

Ta nieprzetworzona energia emocjonalna jest magazynowana w naszych narządach, mięśniach i tkankach. Prowadzi to do stanów zapalnych i przewlekłych problemów zdrowotnych oraz obniża nasze ogólne samopoczucie.

5 KROKÓW DO UWOLNIENIA  ENERGII EMOCJONALNEJ UKRYTEJ W TWOIM CIELE

Aby uwolnić emocjonalne cierpienie z naszego ciała, należy nauczyć się wyrażać emocje w zdrowy sposób. W pierwszej kolejności musimy nauczyć się rozpoznawać i akceptować nasze uczucia, gdy przychodzą i odchodzą.

Krok 1: Zauważ swoją emocję

Zauważ, że jest, nie uciekaj przed nią, nie ignoruj jej i nie chowaj pod dywan. Zauważ, co się z Tobą dzieje i nie osądzaj siebie, innych ani samej emocji. Zgódź się na to, że ją odczuwasz taką jaka jest. Pamiętaj, że ona mówi Ci o czymś ważnym. Zauważ, czy to są myśli czy odczucia w ciele.

Wyzwaniem jest rozpoznanie emocji i odczucie jej w swoim ciele. Tutaj wkracza uważność. Celem jest zauważenie tego, co dzieje się w naszym ciele, zaakceptowanie tego i pełne odczuwanie bez osądzania.

Nauki buddyjskie mówią nam, że ludzkie cierpienie jest spowodowane niechęcią i oporem wobec tego, co się dzieje. Akceptacja natomiast wyzwala. Praktyka ta uczy nas akceptowania naszego doświadczenia z chwili na chwilę, zamiast uciekania od niego. Uczy nas stawiania czoła wszelkim trudnościom, ze współczuciem dla siebie i zrozumieniem, że w końcu minie.

Krok 2: Nazwij swoją emocję

Zrób to najbardziej precyzyjnie jak potrafisz. Spróbuj nazwać to, co właśnie odczuwasz – radość, smutek, szczęście, strach, złość czy inną emocję. Możesz do tego celu użyć również metafory np. „Czuję się jak rozbitek na wzburzonym morzu.” Bardzo ważne jest również, abyś opisała odczucia w ciele – określ, co się w nim pojawia, np.: ucisk w klatce piersiowej, sztywność karku, itp. Zaobserwuj, jak reaguje Twoje ciało w takiej stresowej sytuacji, to bardzo cenna informacja dla Ciebie.

Ćwicz uważność, aby lepiej rozpoznawać swoje uczucia i obserwować doznania cielesne związane z tymi uczuciami, gdy przychodzą i odchodzą w ciągu dnia. Oferuj sobie współczucie, gdy przechodzisz przez trudniejsze emocje.

Krok 3: Poczuj swoją emocję

Odczuj ją w ciele. Pozwól sobie przez chwilę zatopić się w tym, co czujesz. Musimy to poczuć, aby się uzdrowić — musimy w pełni doświadczyć emocji, aby przetworzyć je i zintegrować z naszym doświadczeniem. Dopuść do tego, by emocja przepłynęła przez Ciebie niczym fala. Zaakceptuj fakt, że jest. Pobądź z tym odczuciem – pozwoli Ci to na głębsze zrozumienie i uświadomienie, że to tylko przejściowe uczucie, które przychodzi i odchodzi niczym przypływy i odpływy oceanu.

JAK PRAKTYKOWAĆ:

Wygodnie usiądź i zamknij oczy. Siedź tak spokojnie przez kilka minut każdego dnia. Wsłuchaj się w  swoje ciało i stań się ciekawa swoich odczuć.

Jak teraz czuje się twoje ciało? Czy występuje ucisk lub mrowienie? Gdzie? Czy czujesz się ciężka, czy odczuwasz gorąco, ciepło lub zimno? Jaką konsystencję, wagę i kształt odczuwasz w swoim ciele? Z jakimi emocjami są związane te doznania? Czy możesz oddychać w części, które przykuwają twoją uwagę? Co te części twojego ciała chcą ci powiedzieć? Czego one chcą?

Krok 4: Wyraź swoją emocję

Zrób to adekwatnie do tego, co czujesz, ale nie rań przy tym swoich bliskich. Jeżeli czujesz wściekłość, złość lub smutek, to pozwól sobie wyrażać te emocje, nie tłum ich w sobie. W najlepszym do tego miejscu wykrzycz go, idź pobiegaj, uderz w worek treningowy lub poduszkę, dźgaj długopisem po kartce itp. – rób to, co daje Ci ulgę. (Wyrażaj także te pozytywne emocje – radość, zadowolenie, ekscytację.) Najgorszym możliwym scenariuszem jest ukrywanie emocji, udawanie, że nic się nie stało, że nic nas nie rusza. Zamiatanie emocji pod dywan nie przynosi ulgi, a wręcz przeciwnie – prowadzi do wielu chorób i depresji.

Emocje muszą być wyrażone, aby mogły zostać przetworzone. Celem jest przeniesienie energii emocji przez ciało i na zewnątrz, aby mogły odpuścić.

To wyrażanie siebie musi być autentyczne i ucieleśnione. Pamiętaj, że prawdziwe uzdrowienie następuje, gdy ciało i umysł integrują się, więc wyrażaj emocje przede wszystkim na poziomie cielesnym.

Siedząc, zadaj sobie pytanie: Co to za emocja, którą właśnie zauważyłaś ? Gdzie jest zlokalizowana? Co czujesz w tej chwili? Czego potrzebujesz?

Może masz ochotę płakać, krzyczeć w poduszkę, pływać, spacerować lub biegać, tańczyć, uderzać w worek treningowy, uprawiać ogródek, stukać, uprawiać jogę lub TRE, malować swoje uczucia lub po prostu głęboko oddychać stojąc twarzą w twarz ze słońcem – cokolwiek jest w tym momencie oczyszczające, zrób to.

Uwolnisz trującą emocję, którą nosiłaś w sobie i uwolnisz się z jej kajdan.

Krok 5: Zarządzaj swoją emocją

Podążaj za tym krokiem, korzystając z jednej z najlepszych form uzdrawiannia emocjonalnego – dziennika. Pisanie może być bardzo terapeutycznym doświadczeniem odkrywania siebie, ponownego łączenia się z naszym prawdziwym ja i przetwarzania naszych najgłębszych uczuć i emocji.

Załóż osobisty dziennik zarzadzania emocjami. Zastanów się, co możesz zrobić, aby poradzić sobie z emocjonalnie trudną sytuacją w zdrowy sposób. Przeanalizuj więcej faktów i dowodów wpływających na tę sytuację, byś uzyskała szerszy ogląd. Znajdź dowody przeczące temu, co myślisz i czujesz względem sytuacji. Jeżeli naprawdę chcesz przestać odczuwać przytłoczenie emocjami, musisz przyjrzeć się im wszystkim. Bądź wobec siebie uczciwa i życzliwa. Wielu ludzi filtrujących swoje doświadczenia odczuwa rozpacz i depresję, albowiem w swoim życiu widzą tylko problemy i trudności. Poszukiwanie przeciwstawnych dowodów otwiera perspektywy i pozwala dostrzec, że w życiu spotykają nas także pozytywne doświadczenia.

Kiedy piszemy, oddajemy głos naszemu wewnętrznemu światu. Przetwarzamy i nadajemy sens temu, co dzieje się w nas i wokół nas. I zyskujemy perspektywę; pisząc o naszych lękach i zranieniach, możemy spojrzeć na nie z dystansu, oderwać się od ich uścisku iw końcu pozwolić im odejść. To uwolnienie może być naprawdę uzdrawiające.

Codziennie ćwicz dziennikarstwo, aby lepiej wyrażać i przetwarzać swoje uczucia. Nie cenzuruj siebie ani nie osądzaj; wypuść to wszystko, całkowicie niefiltrowane. Z biegiem czasu Twój dziennik stanie się bezpieczną przestrzenią, w której możesz się uwolnić i ruszyć do przodu.

Często nie mamy czasu i miejsca na przetwarzanie emocji w danej chwili, więc upewnij się, że dajesz sobie przestrzeń, aby poczuć emocje, które przeżyłaś przez cały dzień i zapisz je pod koniec tego dnia.

NAWYK PISANIA:

Co dzieje się teraz w twoim życiu, co chciałbyś zmienić? Co jest największym źródłem frustracji? Podczas pisania zwracaj uwagę na odczucia w swoim ciele. Nastaw się na części, które są zdrętwiałe, bolące lub zamarznięte. Co próbują ci powiedzieć? Co wymaga uzdrowienia, uwagi lub zmiany?

Jeśli nawykowo zaniedbywałyśmy nasze ciała i ignorowałyśmy nasze emocje, to teraz musimy ponownie powrócić do dbania o siebie i wprowadzić uzdrawiające nawyki, które przyniosą dobre samopoczucie.

Celem jest ponowne zestrojenie się ze swoim autentycznym ja, powrót do zrelaksowanego i otwartego stanu oraz powrót do dorego samopoczucia i równowagi. 

JAK PRAKTYKOWAĆ:

Każdego dnia wygospodaruj trochę czasu tylko dla siebie , zwolnij tempo i pobądź w samotności, wyjdź na łono natury, zacznij tworzyć sztukę, słuchaj muzyki podczas gotowania ulubionego obiadu, zacznij medytować, aby oczyścić umysł i zrelaksować ciało, zrób sobie kąpiel z bąbelkami lub drzemkę w trakcie dnia, aby zregenerować siły. Zadbaj o siebie, aby obudzić się w nowej jakości i radości życia, zacznij cieszyć się z prostych przyjemności, bo one odżywią Twoje ciało, umysł i duszę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj swój adres email a my wyślemy Ci ebooka