Telefon: +48 514 999 552
Email: biuro@mindbodyjoy.pl

Czujesz się zestresowana? Witaj w klubie. Wszyscy od czasu do czasu się stresujemy  i niestety stres może wpływać na całe twoje samopoczucie…

Stres odnosi się do reakcji Twojego organizmu na wyzwania i wymagania. Stres może być pozytywny lub negatywny i istnieją zdrowe sposoby radzenia sobie z nim. 

Co to stres?

Stres jest odpowiedzią organizmu na wyzwanie lub żądanie. Każdy doświadcza stresu, który może być wywołany przez szereg zdarzeń, od drobnych codziennych kłopotów po poważne zmiany, takie jak rozwód lub utrata pracy. Reakcja na stres obejmuje elementy fizyczne, takie jak podwyższone tętno i ciśnienie krwi, myśli i osobiste przekonania dotyczące stresującego wydarzenia oraz emocje, w tym strach i gniew. Chociaż często myślimy o tym jako o negatywnym, stres może również wynikać z pozytywnych zmian w twoim życiu, takich jak awans w pracy lub urodzenie nowego dziecka.

Jak radzić sobie ze stresem w zdrowy sposób?

Stres służy ważnemu celowi — pozwala nam szybko reagować na zagrożenia i unikać niebezpieczeństw. Jednak długotrwałe narażenie na stres może prowadzić do problemów ze zdrowiem psychicznym (na przykład lęku i depresji) lub zwiększonych problemów ze zdrowiem fizycznym. Wiele badań sugeruje, że zwiększony poziom stresu wpływa na zdolność radzenia sobie z chorobami fizycznymi. Chociaż nikt nie jest w stanie uniknąć całego stresu, możesz pracować, aby poradzić sobie z nim w zdrowy sposób, który zwiększy Twój potencjał do regeneracji.

1. Jedz i pij, aby zoptymalizować swoje zdrowie. Niektórzy ludzie starają się zmniejszyć stres, pijąc alkohol lub jedząc zbyt dużo. Te działania mogą wydawać się pomocne w danej chwili, ale w rzeczywistości mogą zwiększyć stres na dłuższą metę. Kofeina może również potęgować skutki stresu. Spożywanie zdrowej, zbilansowanej diety może pomóc w walce ze stresem.

2. Ćwicz regularnie. Wykazano, że oprócz korzyści dla zdrowia fizycznego, ćwiczenia są silnym środkiem przeciwstresowym. Rozważ niekonkurencyjne ćwiczenia aerobowe, wzmacnianie z ciężarami lub ćwiczenia ruchowe, takie jak joga lub Tai Chi, i wyznacz sobie rozsądne cele. Wykazano, że ćwiczenia aerobowe uwalniają endorfiny — naturalne substancje, które pomagają poczuć się lepiej i zachować pozytywne nastawienie.

3. Przestań używać wyrobów tytoniowych i nikotynowych. Osoby stosujące nikotynę często określają ją jako środek łagodzący stres. Jednak nikotyna w rzeczywistości wywiera większy nacisk na organizm, zwiększając podniecenie fizyczne i zmniejszając przepływ krwi i oddychanie.

4. Poznaj i ćwicz techniki relaksacyjne. Poświęcenie czasu na codzienny relaks pomaga radzić sobie ze stresem i chronić organizm przed skutkami stresu. Możesz wybierać spośród różnych technik, takich jak głębokie oddychanie, wyobraźnia, progresywna relaksacja mięśni i medytacja uważności. Istnieje wiele aplikacji internetowych i na smartfony, które zawierają wskazówki dotyczące tych technik; chociaż niektóre wiążą się z kosztami zakupu, wiele z nich jest dostępnych bezpłatnie.

5. Zmniejsz wyzwalacze stresu. Jeśli jesteś jak większość ludzi, twoje życie może być wypełnione zbyt wieloma wymaganiami i zbyt małą ilością czasu. W większości są to te żądania, które wybraliśmy. Możesz zwolnić czas, ćwicząc umiejętności zarządzania czasem, takie jak proszenie o pomoc, gdy jest to właściwe, ustalanie priorytetów, ustalanie tempa i rezerwowanie czasu na zadbanie o siebie.

6. Zbadaj swoje wartości i żyj zgodnie z nimi. Im bardziej twoje działania odzwierciedlają twoje przekonania, tym lepiej będziesz się czuła, bez względu na to, jak zajęte jest twoje życie. Kieruj się swoimi wartościami przy wyborze działań.

7. Potwierdzaj siebie. W porządku jest powiedzieć „nie” wymaganiom dotyczącym twojego czasu i energii, które będą cię zbytnio stresować. Nie zawsze musisz wychodzić naprzeciw oczekiwaniom innych.

8. Ustal realistyczne cele i oczekiwania. To w porządku – i zdrowo – zdać sobie sprawę, że nie możesz odnieść 100% sukcesu we wszystkim na raz. Uważaj na rzeczy, które możesz kontrolować i pracuj nad akceptacją rzeczy, których nie możesz kontrolować.

9. Sprzedaj się samej sobie. Kiedy poczujesz się przytłoczona, przypomnij sobie, co robisz dobrze. Miej zdrowe poczucie własnej wartości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj swój adres email a my wyślemy Ci ebooka