Telefon: +48 514 999 552
Email: biuro@mindbodyjoy.pl

Zacznijmy temat od stresu.

Jedną ze struktur mózgowych uczestniczących w naszej reakcji na stres jest hipokamp. W powszechnym obiegu utarło się stosowanie tej nazwy w liczbie pojedynczej, jednak w praktyce ta część mózgu jest parzysta.

Hipokampy umieszczone są w obu półkulach mózgu, a swym zakrzywionym kształtem przypominają właśnie konika morskiego. Nazwę tej strukturze nadał w 1564 roku boloński anatom Giulio Cesare Aranzio, wiodąca postać w historii nauki o ludzkiej anatomii. Hipokamp jest częścią układu limbicznego i bierze udział w reakcji człowieka na bieżące doświadczenia stresowe.  

Ta część mózgu może wytwarzać nowe komórki nerwowe przez cały czas życia człowieka, zarówno w dzieciństwie, jak i w okresie dorosłości.

Hipokamp odgrywa kluczową rolę w tworzeniu, organizowaniu i przechowywaniu nowych wspomnień oraz przetwarzaniu pamięci z krótkoterminowej w długoterminową. Dzięki temu człowiek zachowuje wspomnienia oraz nabywa doświadczenie i zapamiętuje nową wiedzę (uczy się).

Hipokamp magazynuje ponadto wspomnienia obecnej reakcji na stres. Jeżeli w stresującej sytuacji człowiek na niego narażony dobrze sobie z nim poradzi, mózg to zapamięta, a tym samym w przypadku kolejnej, podobnej sytuacji stresowej, będzie bardziej pewny siebie i skuteczniej stawi jej czoła.

Hipokamp jest podatny na uszkodzenia, które prowadzą do upośledzenia jego funkcji. Jednym z zabójczych czynników jest choroba Alzheimera prowadząca do poważnej utraty pamięci poprzez degradację i śmierć komórek mózgowych.

Hipokamp zawiera w sobie dużo receptorów kortyzolu (hormonów stresu), przez co jest szczególnie wrażliwy na długotrwały stres, a tym samym uszkodzenie. Badania naukowe pokazują, że hipokampy osób dotkniętych stresem pourazowym wykazują częściowy ubytek i zanik tkanek (atrofię). Dlatego, jak sama widzisz, długotrwały stres ma destrukcyjny wpływ ma Twój mózg.

Uszkodzenie hipokampów uniemożliwia tworzenie nowych wspomnień i prowadzi do zaburzeń pamięci. Osoby z dysfunkcją hipokampa mogą przez to mieć spore trudności z przyswajaniem nowej wiedzy i z uczeniem się (z powodu zaburzeń pamięci długotrwałej).

Na chwilę obecną medycyna nie dysponuje skutecznymi metodami leczenia zaburzeń pracy hipokampa dlatego warto systematycznie dbać o swój nastrój i redukować poziom stresu, by nasza pamięć i wspomnienia jak najdłużej pozostały nienaruszone. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podaj swój adres email a my wyślemy Ci ebooka